Wystawa Myślo-kształty dostępna w Cricotece od 17 maja
Serdecznie zapraszamy na wystawę "Myślo-kształty", która odbędzie się w ramach Copernicus Festival 2021: Wyobraźnia. Wystawę zwiedzać można bezpłatnie w dniach od 17 do 23 maja w Cricotece (Nadwiślańska 11, Kraków), na poziomie -1
Wystawa, nawiązująca swoim tytułem do książki „Thought-Forms” (1901) Annie Besant i Charlesa Webstera Leadbeatera, odnosi się do pojęcia wyobraźni, rozumianej jako zdolność wyrażania różnorodnych treści w postaci obrazów. Problem wizualizacji wiedzy stanie się tematem prezentowanych esejów graficznych, przyjmujących takie formy jak naukowy diagram (Maja Starakiewicz i Jakub Woynarowski), filozoficzny komiks (Mikołaj Tkacz), czy słownik „gatunków i chwytów technicznych” (Agnieszka Piksa).
Mikołaj Tkacz – rysownik komiksowy, współzałożyciel grupy komiksowej Maszin, połowa duetu „Naprawdę nieśmieszne rysunki”, absolwent Akademii Sztuki w Szczecinie. Wydał m.in. albumy komiksowe „Przygody Nikogo”, „Spałem, ale wstałem” oraz współtworzył antologie „Maszin 78” i „Maszinga – Nowe Ruchome Obrazy”. W 2019 roku prezentował swoje rysunki z ostatnich lat na wystawach w poznańskich galeriach TAK oraz 9/10. Od paru lat prowadzi warsztaty komiksowe dla wszystkich grup wiekowych, otwarte dla osób nierysujących na co dzień.
Agnieszka Piksa – polska artystka sztuk wizualnych, rysowniczka, autorka komiksów, ilustracji i murali. Absolwentka wydziału grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i Universitatea de Arta si Design Kluż-Napoka w Rumunii. W swoich pracach cytuje literaturę piękną na równi z naukową, grając znaczeniami i nieporozumieniami. Interesuje ją zarówno tradycyjna narracja, jak i eksperymenty lingwistyczne. Jej prace reprezentowały Polskę podczas 31. Międzynarodowego Biennale Sztuki Współczesnej w São Paulo. Brała udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą. W 2015 została nagrodzona w VII edycji konkursu „Spojrzenia 2015 – Nagroda Deutsche Bank”. Mieszka i pracuje w Krakowie.
Jakub Woynarowski – artysta wizualny, kurator, designer i ilustrator. Absolwent i wykładowca ASP w Krakowie. Realizuje projekty z pogranicza teorii i praktyki wizualnej. Autor książek, m.in. „Corpus Delicti” (z Kubą Mikurdą), „Martwy sezon„ i „November”. Twórca koncepcji artystycznej wystawy w Pawilonie Polskim podczas 14. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji (2014). Laureat Paszportu Polityki (2015) w kategorii sztuk wizualnych. Swoje prace prezentował m.in. w Fondazione Memmo w Rzymie, Kunsthal Extra City w Antwerpii, MeetFactory w Pradze i MSN w Warszawie.
Maja Starakiewicz – doktorantka na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie, absolwentka tej samej uczelni. Autorka książki „Model i metafora. Komunikacja wizualna w humanistyce” oraz programu edukacyjnego i książki dla dzieci „Pociąg do opowieści”. Laureatka nagrody Województwa Małopolskiego Ars Quaerendi (wspólnie z Jakubem Woynarowskim), prelegentka na Gdynia Design Days, stypendystka European Forum Alpbach oraz MKDiN. W działającej w Krakowie fundacji Optimum Pareto zajmuje się strategią komunikacji wizualnej.
Wystawa jest częścią interdyscyplinarnego festiwalu badającego relacje między nauką a innymi dziedzinami kultury: Copernicus Festival, którego tegoroczna edycja odbywa się w dniach 18-23 maja. Hasłem przewodnim bieżącej odsłony festiwalu jest “wyobraźnia”. O jej roli w psychologii, naukach ścisłych czy sztuce będziemy rozmawiać z wybitnymi przedstawicielami nauki i humanistyki – gośćmi festiwalu będą między innymi noblista Venki Ramakrishnan, matematyczka Sabine Hossenfelder, psycholog Edward Nęcka, a także kognitywista Joel Pearson. Wszystkie wykłady i dyskusje w ramach festiwalu będą transmitowane na naszych kanałach: https://www.youtube.com/CopernicusCenter lub https://www.facebook.com/copernicusfestival