Copernicus Festival
2022: „Informacja”

jak dostęp do informacji zmienia nasze postrzeganie rzeczywistości? Czy faktycznie żyjemy w informacyjnych bańkach, podtrzymywanych przez media społecznościowe? Jakie prawdy o świecie zawiera jeden kubit? Czy badając informację zapisaną w genach możemy przewidzieć przyszłość naszego gatunku? Na te i inne pytania odpowiedzą goście Copernicus Festival 2022: Informacja. Widzimy się na żywo między 17 a 22 maja w krakowskim Muzeum Inżynierii i Techniki a także online, na kanale Copernicus. Zapraszamy!

Gwiazdy festiwalu

Artur Ekert

Zobacz

Ewa Bartnik

Zobacz

Daniel Tammet

Zobacz

Krystyna Kurczab-Redlich

Zobacz

Michael Rovatsos

Zobacz

Maj

Program festiwalu

wtorek

wtorek

17

Aktualności

Katalog

Katalog Copernicus Festival

Zobacz Pobierz Katalog
Znajdź swoje ulubione pasmo

Crème De La Lem

DEBATY

Wieczorne dyskusje w ramach Copernicus Festival poświęcone są zjawiskom związanym z tematem danej edycji festiwalu. Przyglądamy się im z różnych perspektyw, w tym - zwłaszcza - z perspektywy nauki. Konfrontując ze sobą ekspertów z różnych dziedzin, próbujemy poznać odpowiedzi na pytania przenikające wiele różnych płaszczyzn rzeczywistości.

FILMY

Pasmo filmowe to wieczorne seanse w krakowskich kinach. Oglądamy dzieła światowej kinematografii, nawiązujące do motytów przewodnich każdej edycji festiwalu.

INVENTIO

Konfrontując ze sobą ekspertów z różnych dziedzin, próbujemy poznać odpowiedzi na pytania przenikające wiele różnych płaszczyzn rzeczywistości.

KONCERTY I WYSTAWY

Koncerty i wystawy to nie tylko wspaniała muzyka i znakomite dzieła sztuki - często łączone są one z wykładami naukowymi lub dyskusjami panelowymi.

LEKCJE CZYTANIA

Lekcje czytania to skierowane do licealistów spotkania, podczas których młodzież ma okazję porozmawiać o nauce z naukowcami i autorami książek popularnonaukowych. Każda lekcja dotyczy przeczytanego przez zaproszonych uczniów fragmentu książki popularnonaukowej.

LEKCJE PRZYRODY

NAUKA CZYTANIA

Spotkania z dziećmi poświęcone tropieniu wątków filozoficznych i naukowych w znanych bajkach. W odwiedzonych w ubiegłych latach szkołach rozmawialiśmy z dziećmi m.in. o prawach fizyki (przyglądając się przygodom „Alicji w Krainie Czarów”), osobowościach (odwiedzając "Dolinę Muminków”) i komunikacji u zwierząt oraz ze zwierzętami (do czego zainspirowali nas podopieczni Doktora Dolittle).

Rozmowy na czasie

ŚNIADANIA MISTRZÓW

Festiwalowe poranki przeznaczamy na spotkania z wybitnymi intelektualistami, podczas których w mniej formalnej atmosferze można zadać im pytania o ich pracę i pasje. Znani polscy profesorowie i artyści dzielą się z nami swoimi projektami i wizjami. Bardzo ciekawie bywa zwłaszcza wtedy, gdy na Śniadaniu pojawia się dwóch naukowców – Mistrz i jego Uczeń.

UNA Talks

Pasmo UNA Talks powstało w ramach projektu NAWA “DIGITALIZED! Społeczeństwo w dobie rewolucji cyfrowej”, który realizowany jest pod kierownictwem prof. Bartosza Brożka na Uniwersytecie Jagiellońskim we współpracy z innymi uczelniami stowarzyszonymi w UNA Europa (https://www.una-europa.eu/). Goście UNA Talks – wyróżniający się naukowcy z uniwersytetów UNA Europa – opowiedzą na Festiwalu o fascynujących interakcjach życia społecznego, nauki, sztuki i technologii cyfrowych. Partnerem projektu jest Future Law Lab (https://www.facebook.com/profile.php?id=100064306562001).

WARSZTATY

Praktyczne zajęcia poświęcone nauce w działaniu, a także warsztaty literackie, artystyczne, teatralne i wiele innych.

WYKŁADY GŁÓWNE

Główne wykłady Copernicus Festival wygłaszają co roku światowej sławy uczeni. Dzięki ich wiedzy spoglądamy na zjawisko będące wiodącym tematem danej edycji festiwalu z perspektywy różnych dziedzin nauki – biologii, neuroscience, fizyki, matematyki… Jeden z wykładów zarezerwowany jest dla wybitnego pisarza i poświęcony pamięci Stanisława Lema - człowieka który jak nikt inny rozumiał związki nauki z literaturą.

O Copernicus Festival


Festiwal naukowo-kulturalny Copernicus współtworzą Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacja Centrum Kopernika, Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz wydawca „Tygodnika Powszechnego”. Cele festiwalu to popularyzacja nauki i filozofii, wyjaśnianie ich wpływu na życie społeczne oraz pokazywanie różnorodnych relacji między nimi a innymi dziedzinami kultury, w tym literaturą i sztuką. Copernicus Festival odbywa się od 2014 r. przy wsparciu Miasta Krakowa i licznego grona Partnerów.


Skip to content