Marx Machines na Copernicus Festival

Marx Machines Inc. Flaga / Lustro z serii Leniwe maszyny / obiekty projektowe złożone z wykorzystaniem tkanin EMC, folii LCD, szkła, stali i srebra / 2024

Rozwiązania badawczo-rozwojowe na piękny koniec wszystkiego

Marx Machines Inc. dostarczają na rynek producencki serię technologii umożliwiających podmiotomgospodarczym efektywne ograniczenie procesów automatyzacji i obniżenie wskaźników wzrostuekonomicznego przedsiębiorstwa. Maszyny MMInc. działają wedle powszechnie wykorzystywanejwe współczesnych systemach inżynierii zasady: rozdzielają strumienie energii i pracy. Jednakże wodróżnieniu od klasycznie projektowanych narzędzi urządzenia nazywane „leniwymi” pracują nazasadzie hamowania silnikiem: zamiast nieustannie wypompowywać pracę, produkty i sygnały doswojego otoczenia, wycofują je do wewnątrz systemu tworząc w ten sposób strefę pustki i ciszy –miejsce na zdarzenia, które mogą zachodzić po jedynie ustąpieniu naporu fali niszczącej delikatneekosystemy ziemskiego życia.

Tyle jeżeli chodzi o opowieść.  Prezentowane w ramach Copernicusa obiekty realizują proponowanyeksperyment odnosząc się do pola widzenia i sygnałów. Bo inwestycja w środki produkcji, jakpostaramy się was przekonać, jest przede wszystkim inwestycją estetyczną.

Skąd zaczynamy tym razem:

Flaga – pokryta cząsteczkami srebra tkanina działa na zasadzie klatki faradaya – rozpraszającuderzające w płachtę materiału sygnały elektromagnetyczne, wycisza komunikację anten i routerów– błyszczy w słońcu i czyni rzeczy niewidzialnymi jednocześnie.

Lustro – zmiana napięcia ciekłokrystalicznej warstwy umieszczonej pod taflą szkła sprawia że lustromatowieje, zawieszone na krawędzi pola widzenia pracuje jedynie, gdy nic do odbicia przed nim.