Copernicus Festival
2020: „Czas”

Próbujemy manipulować nim, wydłużyć czy skrócić jego naturalnie płynący rytm. Jednak, im bardziej go badamy, tym bardziej dostrzegamy, jak niewielki wpływ mamy na jego bieg. Zdarza się, że kilka sekund wzbudza wrażenie bycia całą wiecznością, a dekada potrafi minąć niepostrzeżenie. O czasie, jego indywidualnym odczuwaniu, roli jaką pełni w naukach ścisłych, filozoficznym wymiarze a także jego ujęciach literackich, będziemy rozmawiać podczas tegorocznej, jesiennej edycji Copernicus Festival, między 6 a 11 października.

Z powodu pandemii przenosimy nasz festiwal całkowicie do strefy online. Z naszymi gośćmi zobaczymy i usłyszymy się na naszym kanale YouTube, na Facebooku oraz na podcastach Spotify. Zapraszamy na: https://www.youtube.com/user/CopernicusCenter

Finansowanie:
Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Kraków.

Gwiazdy festiwalu

Joseph LeDoux

Zobacz

Norman Davies

Zobacz

Stefan Chwin

Zobacz

Maj

Program festiwalu

poniedziałek

0

5

Aktualności

Katalog

Chronos wyzwolony – jak zmienia się czas?

Zobacz Pobierz Katalog
Znajdź swoje ulubione pasmo

Crème De La Lem

DEBATY

Wieczorne dyskusje w ramach Copernicus Festival poświęcone są zjawiskom związanym z tematem danej edycji festiwalu. Przyglądamy się im z różnych perspektyw, w tym - zwłaszcza - z perspektywy nauki. Konfrontując ze sobą ekspertów z różnych dziedzin, próbujemy poznać odpowiedzi na pytania przenikające wiele różnych płaszczyzn rzeczywistości.

FILMY

Pasmo filmowe to wieczorne seanse w krakowskich kinach. Oglądamy dzieła światowej kinematografii, nawiązujące do motytów przewodnich każdej edycji festiwalu.

KONCERTY I WYSTAWY

Koncerty i wystawy to nie tylko wspaniała muzyka i znakomite dzieła sztuki - często łączone są one z wykładami naukowymi lub dyskusjami panelowymi.

LEKCJE CZYTANIA

Lekcje czytania to skierowane do licealistów spotkania, podczas których młodzież ma okazję porozmawiać o nauce z naukowcami i autorami książek popularnonaukowych. Każda lekcja dotyczy przeczytanego przez zaproszonych uczniów fragmentu książki popularnonaukowej.

NAUKA CZYTANIA

Spotkania z dziećmi poświęcone tropieniu wątków filozoficznych i naukowych w znanych bajkach. W odwiedzonych w ubiegłych latach szkołach rozmawialiśmy z dziećmi m.in. o prawach fizyki (przyglądając się przygodom „Alicji w Krainie Czarów”), osobowościach (odwiedzając "Dolinę Muminków”) i komunikacji u zwierząt oraz ze zwierzętami (do czego zainspirowali nas podopieczni Doktora Dolittle).

Rozmowy o Człowieku

ŚNIADANIA MISTRZÓW

Festiwalowe poranki przeznaczamy na spotkania z wybitnymi intelektualistami, podczas których w mniej formalnej atmosferze można zadać im pytania o ich pracę i pasje. Znani polscy profesorowie i artyści dzielą się z nami swoimi projektami i wizjami. Bardzo ciekawie bywa zwłaszcza wtedy, gdy na Śniadaniu pojawia się dwóch naukowców – Mistrz i jego Uczeń.

UNA Talks

Pasmo UNA Talks powstało w ramach projektu NAWA “DIGITALIZED! Społeczeństwo w dobie rewolucji cyfrowej”, który realizowany jest pod kierownictwem prof. Bartosza Brożka na Uniwersytecie Jagiellońskim we współpracy z innymi uczelniami stowarzyszonymi w UNA Europa (https://www.una-europa.eu/). Goście UNA Talks – wyróżniający się naukowcy z uniwersytetów UNA Europa – opowiedzą na Festiwalu o fascynujących interakcjach życia społecznego, nauki, sztuki i technologii cyfrowych. Partnerem projektu jest Future Law Lab (https://www.facebook.com/profile.php?id=100064306562001).

WYKŁADY GŁÓWNE

Główne wykłady Copernicus Festival wygłaszają co roku światowej sławy uczeni. Dzięki ich wiedzy spoglądamy na zjawisko będące wiodącym tematem danej edycji festiwalu z perspektywy różnych dziedzin nauki – biologii, neuroscience, fizyki, matematyki… Jeden z wykładów zarezerwowany jest dla wybitnego pisarza i poświęcony pamięci Stanisława Lema - człowieka który jak nikt inny rozumiał związki nauki z literaturą.

O Copernicus Festival


Festiwal naukowo-kulturalny Copernicus współtworzą Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacja Centrum Kopernika, Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz wydawca „Tygodnika Powszechnego”. Cele festiwalu to popularyzacja nauki i filozofii, wyjaśnianie ich wpływu na życie społeczne oraz pokazywanie różnorodnych relacji między nimi a innymi dziedzinami kultury, w tym literaturą i sztuką. Copernicus Festival odbywa się od 2014 r. przy wsparciu Miasta Krakowa i licznego grona Partnerów.


Skip to content