Copernicus Festival 2021 | Wyobraźnia

„Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza. Wiedza jest ograniczona. Wyobraźnia opasuje świat”, powiedział kiedyś Albert Einstein i bez wątpienia miał rację. Pytanie tylko – czym właściwie jest wyobraźnia? Skąd się wzięła? Jak to możliwe, że nasze niewielkie mózgi potrafią tak niesamowite rzeczy? I wreszcie: czy wyobraźnia ma granice? A jeśli tak – co leży poza nimi? To zagadka, z którą zmagamy się od tysiącleci. Czy kiedyś uda się ją rozwikłać? Na pewno można pofantazjować. 

 

Na przykład podczas tegorocznego Copernicus Festival, w trakcie którego porozmawiamy z biofizykiem i noblistą Venkim Ramakrishnanem, kognitywistą Joelem Pearsonem, matematyczką Sabiną Hossenfelder, a także psychologiem Edwardem Nęcką. Nasi znamienici goście zagłębią się z nami w meandry wyobraźni między 18 a 23 maja podczas kolejnej wirtualnej edycji Festiwalu, w którym może wziąć udział każdy, wchodząc na youtube.com/CopernicusCenter albo facebook.com/CopernicusFestival

 

W trakcie Śniadań Mistrzów o nauce jako życiowej ścieżce porozmawiamy z Zofią Stasicką, jej córką Iwoną Wybrańską oraz wnuczką Katarzyną Wybrańską. O roli mitu – w tym mitu sarmackiego – będziemy dyskutować z Andrzejem Borowskim, natomiast surrealistyczne sploty literatury i oniryzmu przybliżymy podczas spotkania z Agnieszką Taborską. O roli wyobrażeniowych struktur i pojęć w fizyce opowie Karol Życzkowski, natomiast znaczenie abstrakcyjnego przekazu w sztuce będzie tematem spotkania z malarką Tamarą Berdowską.

 

W trakcie pasma Perceptio będziemy przyglądać się funkcji, jaką odgrywa wyobraźnia w różnych sferach ludzkiej działalności. O jej roli podczas rozgrywki szachowej dowiemy się od Mateusza Bartela. Przez grząskie ścieżki prowadzące do teorii spiskowych przeprowadzi nas Marcin Napiórkowski. W eksperymentach myślowych, które można dzięki niej przeprowadzić –takich jak „Mózg w naczyniu” czy „Kot Schroedingera” – pomoże Adam Workowski. Niesamowite rzeczy, jakie można dzięki niej osiągnąć w architekturze, przybliżą nam Radosław Gajda i Natalia Szcześniak z kanału Architecture is a Good Idea. O największych współczesnych spektaklach wyobraźni, czyli grach komputerowych, opowie Tomasz Majkowski. 

 

Inventio, czyli pasmo, w którym mierzymy się z nowymi technologiami, poświęcone będzie z kolei wynalazkom i eksperymentom, które od lat rozpalają wyobraźnię fanów science fiction. Łukasz Lamża w pięciu filmowych odsłonach zaprezentuje intrygujące technologie i próby ich zastosowania. Pod lupę weźmiemy maszyny latające – wingsuity i jetpacki, następnie zajmiemy się tematyką perpetuum mobile, potem przyjrzymy się eksperymentom ze znikaniem – od przymierzania czapek-niewidek, aż po kwestie niewidzialności materii w fizyce. Na koniec weźmiemy na warsztat telepatię i czytanie w myślach oraz zastanowimy się, czy może powstać coś z niczego (w kontekście futurystycznych prób indukowania materii).

 

Dominika Dudek w swoim autorskim paśmie „Rozmowy o Człowieku” poszuka pokładów wyobraźni zdeponowanych w literaturze, filmie, malarstwie, psychologii i muzyce. Jej gośćmi będą: muzyk Artur Rojek, aktor Marek Kondrat, reżyserka Kinga Dębska, malarz Jacek Waltoś oraz pisarze Andrzej Stasiuk i Monika Sznajderman.

 

Dla młodszej publiczności, wspólnie z Biurem Prasowym Uniwersytetu Jagiellońskiego, przygotowaliśmy pasmo Mądrej Książki Roku, czyli serię spotkań o wyobraźni, astronomii i ekologii w popularnonaukowych książkach dla dzieci i młodzieży. Przy okazji poznamy spoty promujące Mądrą Książkę Roku, przygotowane przez licealistów, a także weźmiemy udział w wirtualnej gali rozdania nagród w ramach tegorocznej edycji konkursu na najlepsze książki popularnonaukowe.

 

A na koniec Crème de la Lem, czyli pasmo przygotowane wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym o twórczości pisarza, dla którego wyobraźnia nie miała granic – Stanisława Lema. Które z jego wizji spełniły się? Czy futurologia to nauka? Na te pytania odpowiemy wspólnie z Michałem Protasiukiem. O wadach i niuansach naszego poznania opowie Jowita Guja, z kolei Łukasz Kozak pochyli się nad esejem o ponadinteligentnej, zaawansowanej maszynie cyfrowej „Golem” (a to z okazji wznowienia zbioru opowiadań o tym tytule). Naszym przewodnikiem po semantyce i kryptologii będzie Jakub Gomułka, a o futurystycznych, antyutopijnych wizjach społeczeństwa opowie Piotr Paziński.

 

Podczas Festiwalu odbędzie się także koncert Cracow Singers połączony z wizualizacjami Kuby Woynarowskiego oraz wystawy artystyczne realizowane we współpracy z Wydziałem Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.