Jak wziąć udział w Copernicus Festival 2024?
Najważniejsze informacje, często zadawane pytania i wszystko to, co musisz wiedzieć na temat udziału w tegorocznym Copernicus Festival 2024: Maszyna.
Co to jest Copernicus Festival?
Copernicus Festival to odbywające się w Krakowie wydarzenie, które od 2014 roku łączy świat nauki i kultury, prowokując refleksje nad tematem przewodnim festiwalu. W programie znajdują się zarówno wykłady znanych naukowców, intelektualne dyskusje i rozmowy jak i wystawy, warsztaty czy seanse filmowe.
Jak wziąć udział w Copernicus Festival?
Copernicus Festival jest całkowicie bezpłatny i – oprócz warsztatów – otwarty. To znaczy, że tylko na warsztaty trzeba się zapisać. Aby wziąć udział w naszych wydarzeniach, wejdź w zakładkę „Program” i wybierz spotkania, które Cię interesują. Sprawdź lokalizację i zaplanuj dojazd – pojawienie się kilkanaście minut wcześniej zapewni Ci komfortowe zajęcie miejsca.
Czy trzeba mieć bilety na Copernicus Festival?
Uczestniczenie w Copernicus Festival jest całkowicie bezpłatne – dotyczy to także seansów filmowych w Kinie Mikro czy festiwalowej wystawy w Ośrodku Dokumentacji Sztuki T. Kantora Cricoteka. Z wyjątkiem warsztatów, na które obowiązują zapisy, możesz dołączyć do festiwalowych wydarzeń bez konieczności rezerwacji miejsca.
Czy na Copernicus Festival obowiązują zapisy?
Główny program Copernicus Festival jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych i nie wymaga wcześniejszych zapisów ani rezerwacji miejsca. Jednak, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, zapisy są wymagane tylko na warsztaty. Aby się na nie zapisać, sprawdź program na naszej www i wybierz interesujący Cię warsztat. Po kliknięciu zobaczysz szczegółowy opis warsztatu, gdzie umieściliśmy wszystkie niezbędne informacje jakie są potrzebne do dokonania zapisu. Przypominamy: wszystkie wydarzenia festiwalowe, także warsztaty, są bezpłatne.
Gdzie odbywa się Copernicus Festival?
Główne wydarzenia Copernicus Festival odbywają się w Muzeum Inżynierii i Techniki na Kazimierzu, przy ul. św. Wawrzyńca 15 w Krakowie. Te wydarzenia możesz także śledzić online na kanale YouTube Copernicus.
Festiwalowe pasmo filmowe odbędzie się w studyjnym Kinie Mikro przy ul. Lea 5 w Krakowie a wystawę „Maszyna Wystawiennicza” będziecie mogli zobaczyć w Ośrodku Dokumentacji Sztuki T. Kantora Cricoteka przy ul. Nadwiślańskiej 2/4 w Krakowie.
Wydarzenia towarzyszące odbędą się m.in. w takich miejscach, jak: Apteka Designu (ul. Mikołaja Kopernika 19A w Krakowie), Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS (ul. Czerwone Maki 98 w Krakowie), Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ (ul. Gronostajowa 5 w Krakowie), Obserwatorium Astronomiczne UJ (ul. Orla 171 w Krakowie), Sano – Centrum Medycyny Obliczeniowej (ul. Czarnowiejska 36 w Krakowie). Dokładne informacje na temat lokalizacji znajdują się w szczegółach wydarzenia.
Czy wydarzenia Copernicus Festival będą dostępne online?
Główne pasma Copernicus Festival taki jak Śniadania Mistrzów, Konfrontacje, Wykłady Główne i Rozmowy będą dostępne na kanale YouTube Copernicus. W dniach 21 – 26 maja zapraszamy na transmisje na żywo codziennie od 17.30 pod adresem youtube.com/CopernicusCenter.
Jakie są najciekawsze elementy programu?
To zależy, jakie tematy Cię najbardziej interesują!
mózg i świadomość: Interfejsy mózg-komputer i poszukiwanie elektrycznych śladów świadomości – wykład Piotra Durki, Do czego służy mózg? – konfrontacje z udziałem Alicji Puścian i Marka Bindera
biologia: Skąd czerpiemy energię do życia? – festiwalowy poranek w którym weźmie udział Agnieszka Chacińska, Sekretne życie wirusów – wykład Krzysztofa Pyrcia
sztuka i architektura: Logika przed gustem – poranne spotkanie z Robertem Koniecznym
rozwój AI: Mózgi elektronowe i superkomputery – rozmowa z Jackiem Kitowskim, Przyszłość nauki, przyszłość sztucznej inteligencji – ten temat przybliżą Katarzyna Jaśko i Jan K. Argasiński
umysły owadów: Umysł pszczoły – temat wykładu, który przedstawi Lars Chittka
antropologia: Narzędzia z kamienia i pochodzenie człowieka – wykład Thomasa Plummera
literatura: Gala konkursu „Mądra Książka Roku”
fizyka: Chaos i porządek we wszechświecie – konfrontacja z udziałem ekspertów; Marka Kusia i Karola Życzkowskiego
eksploracja kosmosu: Poszukiwanie życia w kosmosie – konfrontacje z udziałem Anny Łosiak i Marcina Gawrońskiego, Astronomia (bliskiej) przyszłości: dane, maszyny i ludzie – wykład Agnieszki Pollo
Czy w programie znajdą się wydarzenia dla dzieci?
Młodych odkrywców i pasjonatów nauki zapraszamy spotkanie z Tomaszem Rożkiem w sobotę 25 maja a także do odwiedzenia mobilnego planetarium, które również w sobotę w godzinach 10 do 14 stanie na dziedzińcu Muzeum Inżynierii i Techniki (ul. św. Wawrzyńca 15 w Krakowie). Te wydarzenia są otwarte i jak wszystkie inne elementy programu festiwalu – bezpłatne.
Dzieci mogą także wziąć udział w warsztatach w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ – pamiętaj jednak o zapisach! Na wszystkie festiwalowe warsztaty obowiązują bezpłatne zapisy.
W ramach Copernicus Festival w wybranych szkołach i liceach przeprowadzimy także specjalne zajęcia popularnonaukowe.
Czy wykłady zagranicznych gości będą tłumaczone na język polski?
Tak – za równo na miejscu jak i online będzie dostępne tłumaczenie na język polski w czasie bieżącym. W Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie, gdzie odbędzie się piątkowy wykład i rozmowa z antropologiem Thomasem Plummerem i sobotni wieczór z badaczem umysłów pszczół Larsem Chittką będzie możliwość bezpłatnego wypożyczenia słuchawek z symultanicznym tłumaczeniem. Na te wydarzenia warto przyjść wcześniej aby sprawnie wypożyczyć sprzęt a także wziąć ze sobą coś pod zastaw za słuchawki.