Copernicus Festival
2025: „Tajemnica”

Sztuczna inteligencja, tajemnice początków wszechświata, język małp i DNA naszych praprzodków – Copernicus Festival 2025 zbiera to wszystko w jedno. To właśnie w Krakowie już po raz jedenasty spotykają się języki nauki i kultury, by wspólnie opowiadać o tym, co zdumiewa, niepokoi i zachwyca we współczesnym świecie.

Od 20 do 25 maja w Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie (ul. Wawrzyńca 15) spotkają się naukowcy, artyści i humaniści, by wspólnie rozmawiać o największych tajemnicach świata – od tych kosmicznych po te ukryte w ludzkim mózgu i kodzie genetycznym.

Gwiazdy festiwalu

Terry Sejnowski

Zobacz

Stanislas Dehaene

Zobacz

Ruth Durrer

Zobacz

Zuzana Hoffmanova

Zobacz

Klaus Zuberbuhler

Zobacz

Aktualności

Znajdź swoje ulubione pasmo

Crème De La Lem

DEBATY

Wieczorne dyskusje w ramach Copernicus Festival poświęcone są zjawiskom związanym z tematem danej edycji festiwalu. Przyglądamy się im z różnych perspektyw, w tym - zwłaszcza - z perspektywy nauki. Konfrontując ze sobą ekspertów z różnych dziedzin, próbujemy poznać odpowiedzi na pytania przenikające wiele różnych płaszczyzn rzeczywistości.

FILMY

Pasmo filmowe to wieczorne seanse w krakowskich kinach. Oglądamy dzieła światowej kinematografii, nawiązujące do motytów przewodnich każdej edycji festiwalu.

INVENTIO

Konfrontując ze sobą ekspertów z różnych dziedzin, próbujemy poznać odpowiedzi na pytania przenikające wiele różnych płaszczyzn rzeczywistości.

KONCERTY I WYSTAWY

Koncerty i wystawy to nie tylko wspaniała muzyka i znakomite dzieła sztuki - często łączone są one z wykładami naukowymi lub dyskusjami panelowymi.

LEKCJE CZYTANIA

Lekcje czytania to skierowane do licealistów spotkania, podczas których młodzież ma okazję porozmawiać o nauce z naukowcami i autorami książek popularnonaukowych. Każda lekcja dotyczy przeczytanego przez zaproszonych uczniów fragmentu książki popularnonaukowej.

LEKCJE PRZYRODY

NAUKA CZYTANIA

Spotkania z dziećmi poświęcone tropieniu wątków filozoficznych i naukowych w znanych bajkach. W odwiedzonych w ubiegłych latach szkołach rozmawialiśmy z dziećmi m.in. o prawach fizyki (przyglądając się przygodom „Alicji w Krainie Czarów”), osobowościach (odwiedzając "Dolinę Muminków”) i komunikacji u zwierząt oraz ze zwierzętami (do czego zainspirowali nas podopieczni Doktora Dolittle).

PERCEPTIO

W paśmie Perceptio w różnej formie - wykładów, dyskusji, prezentacji - oddziałujemy na różne zmysły, pozwalając publiczności doświadczyć złożoności podejmowanych w trakcie Festiwalu zagadnień.

Rozmowy na czasie

Rozmowy o Człowieku

ŚNIADANIA MISTRZÓW

Festiwalowe poranki przeznaczamy na spotkania z wybitnymi intelektualistami, podczas których w mniej formalnej atmosferze można zadać im pytania o ich pracę i pasje. Znani polscy profesorowie i artyści dzielą się z nami swoimi projektami i wizjami. Bardzo ciekawie bywa zwłaszcza wtedy, gdy na Śniadaniu pojawia się dwóch naukowców – Mistrz i jego Uczeń.

UNA Talks

Pasmo UNA Talks powstało w ramach projektu NAWA “DIGITALIZED! Społeczeństwo w dobie rewolucji cyfrowej”, który realizowany jest pod kierownictwem prof. Bartosza Brożka na Uniwersytecie Jagiellońskim we współpracy z innymi uczelniami stowarzyszonymi w UNA Europa (https://www.una-europa.eu/). Goście UNA Talks – wyróżniający się naukowcy z uniwersytetów UNA Europa – opowiedzą na Festiwalu o fascynujących interakcjach życia społecznego, nauki, sztuki i technologii cyfrowych. Partnerem projektu jest Future Law Lab (https://www.facebook.com/profile.php?id=100064306562001).

WARSZTATY

Praktyczne zajęcia poświęcone nauce w działaniu, a także warsztaty literackie, artystyczne, teatralne i wiele innych.

WYKŁADY GŁÓWNE

Główne wykłady Copernicus Festival wygłaszają co roku światowej sławy uczeni. Dzięki ich wiedzy spoglądamy na zjawisko będące wiodącym tematem danej edycji festiwalu z perspektywy różnych dziedzin nauki – biologii, neuroscience, fizyki, matematyki… Jeden z wykładów zarezerwowany jest dla wybitnego pisarza i poświęcony pamięci Stanisława Lema - człowieka który jak nikt inny rozumiał związki nauki z literaturą.

O Copernicus Festival


Festiwal naukowo-kulturalny Copernicus współtworzą Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacja Centrum Kopernika, Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz wydawca „Tygodnika Powszechnego”. Cele festiwalu to popularyzacja nauki i filozofii, wyjaśnianie ich wpływu na życie społeczne oraz pokazywanie różnorodnych relacji między nimi a innymi dziedzinami kultury, w tym literaturą i sztuką. Copernicus Festival odbywa się od 2014 r. przy wsparciu Miasta Krakowa i licznego grona Partnerów.