Mądra Książka „Wyobraźnia a książki popularnonaukowe”
Ponieważ hasłem przewodnim tegorocznego Copernicus Festival jest wyobraźnia, stanie się ona punktem wyjścia do dalszych rozważań. Wyobraźnia jest ściśle związana z książkami popularnonaukowymi dla dzieci i to co najmniej w trzech aspektach.
Po pierwsze – czytanie książek wyobraźnię pobudza i rozwija. Po drugie – czytanie książek (w tym również książek popularnonaukowych, w których dziecko często może się wcielić w badacza lub bohatera poznającego świat) pozwala „przećwiczyć na sucho” sytuacje, w których dziecko w tym momencie nie uczestniczy, ale uczestniczyć potencjalnie by mogło.
Jest wreszcie trzeci aspekt, o którym myślimy rzadko w kontekście wyobraźni. Mianowicie – procesowanie wiedzy i rozwiązywanie problemów. Kiedy dziecko styka się z nowymi informacjami – na przykład tymi zawartymi w książkach – nie tylko dowiaduje się nowych rzeczy, ale też weryfikuje dane, które wcześniej wytworzyło – na podstawie własnych wyobrażeń i przyswojonych faktów.
W odniesieniu do każdej z pięciu nominowanych książek – przytoczone zostaną przykłady wiedzy zaskakującej, niespodziewanej. Innymi słowy – dowiemy się, w jaki sposób poszczególne nominowane książki zaoferują dziecku wiedzę nietuzinkową, zaskakującą, a tym samym – przełamią jakiś schemat wiedzowy.