Lekcje czytania
„Lekcje czytania” to ogólnopolska akcja społeczna Fundacji Tygodnika Powszechnego, dzięki której wiodące krytyczki i wiodący krytycy, pisarki i pisarze spotykają się z młodzieżą, by porozmawiać o literaturze.
Podczas Copernicus Festival 2020: Czas odbędzie się pięć Lekcji czytania, wszystkie poprowadzi Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Conrad Festival 2020, największego festiwalu literackiego w Polsce.
Opis lekcji, które przygotowaliśmy na festiwal:
Spośród wszystkich wynalezionych przez człowieka form ekspresji i komunikacji literatura wydaje się najściślej związana z czasem. Wymyślanie i pisanie literatury to czynności, które rozwijają się w czasie. Podobnie z opowiadaniem, słuchaniem lub czytaniem. Narrator powieści działa w jednym czasie, ale przedstawiana przez niego historia może mieć swój własny – osobliwy – czas. Przeszłość odległa łączy się w literaturze z przeszłością wciąż nam bliską. Teraźniejszość wyobrażona przekształca się na naszych oczach w przyszłość, której jeszcze nie znamy. Powie ktoś, że to jedynie złudzenia, które zawdzięczamy literackiej fikcji. Zgoda. Ale właśnie dzięki literackim złudzeniom możemy się przekonać, jakie emocje budzi w nas zjawisko czasu, a może nawet – choćby przypadkiem – zbliżyć się do zrozumienia jego natury.
W ramach Copernicus Festival odbędzie się pięć „Tygodnikowych” Lekcji czytania, z których każda będzie omówieniem innej wizji czasu przedstawionego w literaturze. Czy można odzyskać utraconą przeszłość, odwracając bieg czasu? Czy można zatrzymać czas, by dokończyć coś, co koniecznie musimy zrobić przed śmiercią? Czy czas może zmienić się w koło, po którym będziemy się poruszać niczym po zamkniętym torze? Czy rewolucja polityczna może zmienić powszechne wyobrażenia na temat czasu? I wreszcie – jak doświadczalibyśmy upływu czasu na co dzień, gdybyśmy wszyscy stali się pisarkami i pisarzami?
Wszystkie lekcje rozpoczynają się o godz. 11.00, będą transmitowane na żywo na facebookowym profilu Lekcje czytania. Będziemy omawiać:
6 października (wtorek) – Ted Chiang, „Historia twojego życia”
7 października (środa) – Jorge Luis Borges, „Tajemny cud”
8 października (czwartek) – Margaret Atwood, „Czas się zwija”
9 października (piątek) – Joseph Conrad, „Tajny agent”
10 października (sobota) – Clarice Lispector, „Dzień za dniem”
Zapraszamy!