Zuzana Hoffmanova
Archeogenetyczka. Liderka Grupy Historii Genetycznej w Instytucie Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka. Bada fragmenty DNA skamieniałych kości, tropi przepływy genów między potomkami łowców-zbieraczy, a nowymi przybyszami, migrującymi z Azji do Europy.
Badaczka specjalizująca się w archeogenetyce. To nowa dyscyplina, która rewolucjonizuje naszą wiedzę o naszej własnej przeszłości. Badając fragmenty DNA pozyskane z kości (niekiedy już mocno skamieniałych) dawno żyjących ludzi, możemy zgromadzić wiedzę na temat ich pochodzenia i pokrewieństwa z innymi ludźmi. To pozwala prześledzić przepływy genów między populacjami – a w konsekwencji zrekonstruować historię ludzkich migracji. Możemy też wykryć ślady chorób, z którymi ci ludzie musieli się zmagać – i prześledzić dzieje najwcześniejszych epidemii.
Badania prowadzone przez Zuzana Hofmanovą i współpracowników pozwoliły nam zrozumieć, jak w ciągu kilku tysięcy lat przed naszą erą kształtowały się relacje między potomkami łowców-zbieraczy, zamieszkującymi Europę od dziesiątek tysięcy lat, a nowymi przybyszami: pierwszymi rolnikami, którzy przywędrowali z Anatolii, oraz pasterzami pochodzącymi z azjatyckich stepów. Zderzenie tych trzech grup ludzi – i trzech stylów życia – doprowadziło do narodzin naszej cywilizacji. Badania zespołu Zuzany Hofmanovej rzuciły także nowe światło na czasy historyczne: pozwoliły nam odkryć pochodzenie i rozprzestrzenianie się Słowian.